плакат книга карикатура діафільм живопис музика

символіка письмо дизайн виставки публікації інтерв’ю біографія

 
ЗАКОН УКРАЇНИ ПРО ДЕРЖАВНІ СИМВОЛИ УКРАЇНИ
 
(ПРОЕКТ 2001 РОКУ)
Цей Закон визначає Державні Символи України, встановлює їхній опис і порядок використання відповідно до статей 20 і 92 Конституції України.
Розділ І.
ВИЗНАЧЕННЯ ДЕРЖАВНИХ CИМВОЛІВ УКРАЇНИ
Стаття 1. Державними Символами України є Державний Герб України, Державний Прапор України і Державний Гімн України, які є символами державного суверенітету і незалежності України, символами її народу — єдиного джерела влади в Україні.
Розділ ІІ.
ДЕРЖАВНИЙ ГЕРБ УКРАЇНИ
Стаття 2. Державний Герб України — у синьому полі п’ятикутного щита золотий Знак Держави Володимира Великого.
Кольорове, чорно-біле і схематичне зображення Державного Герба України, які є невід’ємною частиною цього опису, додаються.
Стаття 3. Зображення Державного Герба України відтворюються:
а) на Великій Державній Печатці України;
б) на печатках, бланках документів, будинках органів державної влади, органів місцевого самоврядування, дипломатичних представництв та консульських установ України, офіційних представництв України при міжнародних організаціях, інших державних установ України;
в) на прикордонних знаках та пунктах пропуску через державний кордон України;
г) на в’їздах до військових частин і містечок;
ґ) на бойових знаменах військових частин і училищ, на кокардах і одностроях військовослужбовців;
д) на військових, торгових і пасажирських кораблях і суднах;
е) на військовому автотранспорті та самохідній техніці;
є) на засобах рухомого складу залізничного транспорту;
ж) на грошових знаках та інших державних цінних паперах тощо.
Стаття 4. Зображення Державного Герба України може відтворюватися у будь-який спосіб як кольорове, чорно-біле, об’ємне, але завжди повинно точно відповідати опису та пропорціям, встановленим статтею 2 цього Закону.
Розділ ІІІ.
ДЕРЖАВНИЙ ПРАПОР УКРАЇНИ
Стаття 5. Державний Прапор України — прямокутне полотнище з двох горизонтальних рівновеликих смуг — верхньої синьої, нижньої жовтої. Відношення ширини до довжини полотнища 2:3.
Стаття 6. Державний Прапор України піднімається:
а) на сесійному будинку Верховної Ради України та будинках постійних комітетів Верховної Ради України, будинках Адміністрації Президента України, Кабінету Міністрів України, Конституційного Суду України, будинках обласних, районних, міських, районних у містах, селищних та сільських рад і державних адміністрацій — постійно;
б) на будинках міністерств і відомств та інших державних установ України — у дні державних свят; дозволяється піднімати і в дні інших свят та визначних подій;
в) на будинках і транспортних засобах дипломатичних і торговельних представництв, консульських установ України — згідно з інструкцією МЗС України, затвердженою Кабінетом Міністрів України;
г) як кормовий прапор на морських суднах, приписаних до портів України, та суднах, які ходять внутрішніми водними шляхами України;
ґ) на військових кораблях і суднах — згідно з військовими статутами;
д) на будинках підприємств, громадських і політичних організацій та установ, на житлових будинках — у дні державних свят; дозволяється піднімати і в дні інших свят та визначних подій, під час інших заходів;
е) за розпорядженням Кабінету Міністрів України.
Стаття 7. При піднятті одночасно з Державним Прапором України прапора місцевої територіальної громади, відомчого прапора, прапора іншої держави тощо —
— розмір Державного Прапора України не може бути меншим за розмір іншого прапора;
— кожен прапор повинен підніматися на окремому флагштоці, але на одному рівні;
— Державний Прапор України піднімається зліва від інших прапорів.
Стаття 8. Державний Прапор України виготовляється за кольоровими еталонами, затвердженими Кабінетом Міністрів України, і завжди повинен точно відповідати опису, встановленому статтею 5 цього Закону.
Розділ ІV
ДЕРЖАВНИЙ ГІМН УКРАЇНИ
Стаття 9. Державний Гімн України — це перший куплет із приспівом національного гімну на слова П. Чубинського і музику М. Вербицького:
Ще не вмерла України і слава, і воля,
Ще нам, браття молодії, усміхнеться доля.
Згинуть наші воріженьки, як роса на сонці.
Запануєм і ми, браття, у своїй сторонці.

    Душу й тіло ми положим за нашу свободу,
    І покажем, що ми, браття, козацького роду.
Партитура Державного Гімну України, яка є невід’ємною частиною цієї статті, додається.
Стаття 10. Державний Гімн України виконується:
а) під час відкриття і закриття чергової сесії Верховної Ради України;
б) на церемонії інавґурації Президента України;
в) на початку і в кінці загальнодержавних урочистостей на честь державних та інших свят, визначних подій і дат;
г) відповідно до дипломатичного протоколу;
ґ) на військових парадах;
д) у радіоефірі — щоденно на початку державного радіомовлення в 6 годин і по закінченню доби в 0 годин;
е) під час поховання державних та військових діячів.
Стаття 11. Державний Гімн України виконується на музичних інструментах або співається у супроводі музичних інструментів чи без супроводу, але завжди точно за текстом і партитурою, визначеними статтею 9 цього Закону.
Стаття 12. Вивчення Державних Символів України здійснюється в дошкільних, середніх та вищих навчальних закладах України за навчальними програмами Міністерства освіти України.
Розділ V
ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ПРО ДЕРЖАВНІ СИМВОЛИ УКРАЇНИ
Стаття 13. Особи, винні в порушенні цього Закону, а також ті, що вчинили глумління над Державними Символами України, несуть відповідальність згідно із законодавством України.
Розділ VI
ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ
Стаття 14. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування.
Стаття 15. Кабінету Міністрів України протягом шести місяців після набрання чинності цим Законом:
розробити та затвердити Положення про застосування цього Закону;
привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;
забезпечити перегляд і скасування міністерствами та іншими органами виконавчої влади їхніх нормативно-правових актів, що суперечать цьому Закону.
 
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
 
Стаття 20 Конституції України визначає, що опис і порядок використання Державних Символів України, якими є Державний Герб України, Державний Прапор України і Державний Гімн України «встановлюється законом, що приймається не менш як двома третинами від конституційного складу Верховної Ради України». Цим вказується на необхідність прийняття єдиного закону про Державні Символи України, а не ряду окремих законодавчих актів.
Стаття 20 Конституції України передбачає встановлення Великого Державного Герба України з урахуванням малого Державного Герба України та герба Війська Запорізького, не вказуючи конкретної схеми втілення у гербовий знак цієї декларативної формули, яка може породжувати безліч варіантів, оскільки не визначено, як саме має бути врахований герб Війська Запорізького. Конституція України не визначає функціонального призначення і сфери застосування Великого Державного Герба України, а також не визначає ніяких термінів для його встановлення.
Статтею 20 Конституції України встановлено, що головним елементом Великого Державного Герба України є малий Державний Герб України. І хоча малий Державний Герб України був затверджений Верховною Радою України ще 19 лютого 1992 року, порядок його використання (як і Державного Прапора і Державного Гімну) досі ще не врегульований законом. З усього цього випливає, що в першу чергу вимагає законодавчого врегулювання порядок використання уже діючого Державного Герба, після чого стане можливим встановлювати Великий Державний Герб і визначатись із його функціональним призначенням, якщо у цьому дійсно є необхідність. (Такі великі федеративні держави як Росія і Німеччина обходяться лише малими гербами. Один герб мають і США, Мексиканські Сполучені Штати, Федеративна Республіка Бразилія.)
До цього часу не встановлені законом ні порядок використання Державного Прапора України, ні навіть пропорції його полотнища, хоча синьо-жовтий прапор був уперше піднятий над Верховною Радою України ще 4 вересня 1991 року. Не затверджені законом і текст, і партитура Державного Гімну України, не встановлений порядок його використання.
Законопроектом «Про Державні Символи України» встановлюється опис і порядок використання Державного Герба України, Державного Прапора України і Державного Гімну України. Введення в дію цього Закону не вимагає ніяких додаткових витрат коштів із Державного бюджету, оскільки усі Державні Символи вже практично використовуються, а законопроект лише врегульовує порядок їх використання.