|
|
(ПРОЕКТ 2001 РОКУ) |
Цей Закон визначає Державні Символи України, встановлює їхній опис і порядок використання відповідно до статей 20 і 92 Конституції України. |
Розділ І. ВИЗНАЧЕННЯ ДЕРЖАВНИХ CИМВОЛІВ УКРАЇНИ |
Стаття 1. Державними Символами України є Державний Герб України, Державний Прапор України і Державний Гімн України, які є символами державного суверенітету і незалежності України, символами її народу — єдиного джерела влади в Україні. |
Розділ ІІ. ДЕРЖАВНИЙ ГЕРБ УКРАЇНИ |
Стаття 2. Державний Герб України — у синьому полі п’ятикутного щита золотий Знак Держави Володимира Великого. Кольорове, чорно-біле і схематичне зображення Державного Герба України, які є невід’ємною частиною цього опису, додаються. |
Стаття 3. Зображення Державного Герба України відтворюються: а) на Великій Державній Печатці України; б) на печатках, бланках документів, будинках органів державної влади, органів місцевого самоврядування, дипломатичних представництв та консульських установ України, офіційних представництв України при міжнародних організаціях, інших державних установ України; в) на прикордонних знаках та пунктах пропуску через державний кордон України; г) на в’їздах до військових частин і містечок; ґ) на бойових знаменах військових частин і училищ, на кокардах і одностроях військовослужбовців; д) на військових, торгових і пасажирських кораблях і суднах; е) на військовому автотранспорті та самохідній техніці; є) на засобах рухомого складу залізничного транспорту; ж) на грошових знаках та інших державних цінних паперах тощо. |
Стаття 4. Зображення Державного Герба України може відтворюватися у будь-який спосіб як кольорове, чорно-біле, об’ємне, але завжди повинно точно відповідати опису та пропорціям, встановленим статтею 2 цього Закону. |
Розділ ІІІ. ДЕРЖАВНИЙ ПРАПОР УКРАЇНИ |
Стаття 5. Державний Прапор України — прямокутне полотнище з двох горизонтальних рівновеликих смуг — верхньої синьої, нижньої жовтої. Відношення ширини до довжини полотнища 2:3. |
Стаття 6. Державний Прапор України піднімається: а) на сесійному будинку Верховної Ради України та будинках постійних комітетів Верховної Ради України, будинках Адміністрації Президента України, Кабінету Міністрів України, Конституційного Суду України, будинках обласних, районних, міських, районних у містах, селищних та сільських рад і державних адміністрацій — постійно; б) на будинках міністерств і відомств та інших державних установ України — у дні державних свят; дозволяється піднімати і в дні інших свят та визначних подій; в) на будинках і транспортних засобах дипломатичних і торговельних представництв, консульських установ України — згідно з інструкцією МЗС України, затвердженою Кабінетом Міністрів України; г) як кормовий прапор на морських суднах, приписаних до портів України, та суднах, які ходять внутрішніми водними шляхами України; ґ) на військових кораблях і суднах — згідно з військовими статутами; д) на будинках підприємств, громадських і політичних організацій та установ, на житлових будинках — у дні державних свят; дозволяється піднімати і в дні інших свят та визначних подій, під час інших заходів; е) за розпорядженням Кабінету Міністрів України. |
Стаття 7. При піднятті одночасно з Державним Прапором України прапора місцевої територіальної громади, відомчого прапора, прапора іншої держави тощо — — розмір Державного Прапора України не може бути меншим за розмір іншого прапора; — кожен прапор повинен підніматися на окремому флагштоці, але на одному рівні; — Державний Прапор України піднімається зліва від інших прапорів. |
Стаття 8. Державний Прапор України виготовляється за кольоровими еталонами, затвердженими Кабінетом Міністрів України, і завжди повинен точно відповідати опису, встановленому статтею 5 цього Закону. |
Розділ ІV ДЕРЖАВНИЙ ГІМН УКРАЇНИ |
Стаття 9. Державний Гімн України — це перший куплет із приспівом національного гімну на слова П. Чубинського і музику М. Вербицького: |
Ще не вмерла України і слава, і воля, Ще нам, браття молодії, усміхнеться доля. Згинуть наші воріженьки, як роса на сонці. Запануєм і ми, браття, у своїй сторонці. Душу й тіло ми положим за нашу свободу, І покажем, що ми, браття, козацького роду. |
Партитура Державного Гімну України, яка є невід’ємною частиною цієї статті, додається. |
Стаття 10. Державний Гімн України виконується: а) під час відкриття і закриття чергової сесії Верховної Ради України; б) на церемонії інавґурації Президента України; в) на початку і в кінці загальнодержавних урочистостей на честь державних та інших свят, визначних подій і дат; г) відповідно до дипломатичного протоколу; ґ) на військових парадах; д) у радіоефірі — щоденно на початку державного радіомовлення в 6 годин і по закінченню доби в 0 годин; е) під час поховання державних та військових діячів. |
Стаття 11. Державний Гімн України виконується на музичних інструментах або співається у супроводі музичних інструментів чи без супроводу, але завжди точно за текстом і партитурою, визначеними статтею 9 цього Закону. |
Стаття 12. Вивчення Державних Символів України здійснюється в дошкільних, середніх та вищих навчальних закладах України за навчальними програмами Міністерства освіти України. |
Розділ V ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ПРО ДЕРЖАВНІ СИМВОЛИ УКРАЇНИ |
Стаття 13. Особи, винні в порушенні цього Закону, а також ті, що вчинили глумління над Державними Символами України, несуть відповідальність згідно із законодавством України. |
Розділ VI ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ |
Стаття 14. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування. |
Стаття 15. Кабінету Міністрів України протягом шести місяців після набрання чинності цим Законом: розробити та затвердити Положення про застосування цього Закону; привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом; забезпечити перегляд і скасування міністерствами та іншими органами виконавчої влади їхніх нормативно-правових актів, що суперечать цьому Закону. |
Стаття 20 Конституції України визначає, що опис і порядок використання Державних Символів України, якими є Державний Герб України, Державний Прапор України і Державний Гімн України «встановлюється законом, що приймається не менш як двома третинами від конституційного складу Верховної Ради України». Цим вказується на необхідність прийняття єдиного закону про Державні Символи України, а не ряду окремих законодавчих актів. |
Стаття 20 Конституції України передбачає встановлення Великого Державного Герба України з урахуванням малого Державного Герба України та герба Війська Запорізького, не вказуючи конкретної схеми втілення у гербовий знак цієї декларативної формули, яка може породжувати безліч варіантів, оскільки не визначено, як саме має бути врахований герб Війська Запорізького. Конституція України не визначає функціонального призначення і сфери застосування Великого Державного Герба України, а також не визначає ніяких термінів для його встановлення. |
Статтею 20 Конституції України встановлено, що головним елементом Великого Державного Герба України є малий Державний Герб України. І хоча малий Державний Герб України був затверджений Верховною Радою України ще 19 лютого 1992 року, порядок його використання (як і Державного Прапора і Державного Гімну) досі ще не врегульований законом. З усього цього випливає, що в першу чергу вимагає законодавчого врегулювання порядок використання уже діючого Державного Герба, після чого стане можливим встановлювати Великий Державний Герб і визначатись із його функціональним призначенням, якщо у цьому дійсно є необхідність. (Такі великі федеративні держави як Росія і Німеччина обходяться лише малими гербами. Один герб мають і США, Мексиканські Сполучені Штати, Федеративна Республіка Бразилія.) |
До цього часу не встановлені законом ні порядок використання Державного Прапора України, ні навіть пропорції його полотнища, хоча синьо-жовтий прапор був уперше піднятий над Верховною Радою України ще 4 вересня 1991 року. Не затверджені законом і текст, і партитура Державного Гімну України, не встановлений порядок його використання. |
Законопроектом «Про Державні Символи України» встановлюється опис і порядок використання Державного Герба України, Державного Прапора України і Державного Гімну України. Введення в дію цього Закону не вимагає ніяких додаткових витрат коштів із Державного бюджету, оскільки усі Державні Символи вже практично використовуються, а законопроект лише врегульовує порядок їх використання. |